ČAPUTOVÁ: SPOLU S PETROM PAVLOM ZVÍŤAZILA NÁDEJ, ŽE SLUŠNOSŤ A PRAVDIVOSŤ MÔŽU BYŤ SILOU

Dátum 28.01.2023

Prezidentka SR Zuzana Čaputová zablahoželala Petrovi Pavlovi k víťazstvu v prezidentských voľbách v Českej republike priamo v sídle jeho štábu v Prahe. Povedala, že sa teší, že v našom regióne pribudne hlava štátu, ktorá si cti demokratické hodnoty a jej sila pramení v pokoji.

ČR: NOVÝM ČESKÝM PREZIDENTOM BUDE PETR PAVEL

Dátum 28.01.2023

Víťazom druhého kola prezidentských volieb v Českej republike sa stal armádny generál vo výslužbe Petr Pavel. Súčasného prezidenta Miloša Zemana v úrade nahradí 8. marca.

VON DER LEYENOVÁ: UKRAJINA BOJUJE ZA NAŠE SPOLOČNÉ HODNOTY

Dátum 28.01.2023

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie: Stojíme na strane Ukrajiny bez vykrúcania sa. Ukrajina bojuje za naše spoločné hodnoty, bojuje za dodržiavanie medzinárodného práva a za zásady demokracie, a preto Ukrajina musí vyhrať túto vojnu.

SCHOLZ: VŽDY MYSLÍME NA BEZPEČNOSŤ NEMECKA

Dátum 28.01.2023

Po prísľube dodať Ukrajine tanky Leopard 2 nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu občanov uisťoval, že jeho vláda pri svojich rozhodnutiach vždy zohľadňuje bezpečnosť Nemecka.

HOLANDSKO: KRYMSKÝ POKLAD PRIDELIA UKRAJINE

Dátum 28.01.2023

Holandská generálna prokuratúra v Haagu odporučila v piatok najvyššiemu súdu krajiny, aby 2000-ročný skýtsky zlatý poklad pochádzajúci z piatich múzeí na Kryme definitívne pridelil Ukrajine.

SVRČEK: ŠTÁT MÁ CHRÁNIŤ OBČANOV

Dátum 28.01.2023

Miloš Svrček, poslanec NR SR (SME RODINA): Pre niekoho Slovensko znamená malú krajinu v srdci Európy, pre mňa osobne je to priestor, za ktorý sa oplatí bojovať. Slovensko je prekrásna, ale občas podceňovaná krajina. Som šťastný, že tu žijem, som hrdý, že som Slovák a môžem Slovákov reprezentovať v rámci zákonodarného zboru.

PS VÍTA DOHODU VLÁDY S AMBULANCIAMI, HLAS-SD ICH VYZÝVA, ABY NEVYBERALI POPLATKY

Dátum 28.01.2023

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) víta dohodu vlády s ambulantnými lekármi o ich dofinancovaní. Vláda by mala podľa Oskara Dvořáka z PS predstaviť plán, ako legislatívne urobiť poriadok v poplatkoch.

UKRAJINA SI PREDVOLÁ MAĎARSKÉHO VEĽVYSLANCA PRE NEPRIJATEĽNÉ VÝROKY ORBÁNA

Dátum 28.01.2023

Ukrajinské ministerstvo vnútra si predvolá maďarského veľvyslanca preneprijateľné výroky maďarského premiéra Viktora Orbána o Ukrajine. Orbán povedal novinárom, že Ukrajina je zem nikoho a prirovnal ju k Afganistanu, napísal na sociálnej sieti hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko.

MORAWIECKI NA DEŇ OBETÍ HOLOKAUSTU OBVINIL PUTINA Z BUDOVANIA NOVÝCH TÁBOROV

Dátum 28.01.2023

Mateusz Morawiecki, poľský premiér: Solidarita a pevná podpora pre Ukrajinu sú efektívne spôsoby na zaistenie toho, aby sa história úplne nezopakovala. Na výročie oslobodenia nacistického nemeckého tábora smrti Auschwitz-Birkenau si pripomeňme, že Putin na východe buduje nové tábory.

NAĎ: MAĎARSKO SA ZAPOJÍ DO OCHRANY VZDUŠNÉHO PRIESTORU SR

Dátum 27.01.2023

Jaroslav Naď, minister obrany: Maďarsko sa zapojí do ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky. Od minulej jesene ochraňujú slovenský vzdušný priestor Poľsko a Česká republika. Po zapojení Maďarska po podpise príslušných zmlúv takpôjde o reálny projekt Vyšehradskej skupiny.

DANKO: CHCEME MODERNÉ SOCIÁLNE SLOVENSKO!

Dátum 27.01.2023

Slovenská národná strana odprezentovala svoju víziu vytvorenia Slovenského opozičného bloku a súčasne požiadala predsedov predmetných strán prostredníctvom predsedu SNS Andreja Danka, aby v rámci svojich politických strán komunikovali o forme spolupráce s cieľom, aby ani jeden hlas predmetných politických strán neprepadol.

DO AMBULANCIÍ PÔJDE 283 MILIÓNOV EUR NAVYŠE

Dátum 27.01.2023

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a ambulancie sa dohodli na dofinancovaní sektora. Do ambulancií má ísť 283 miliónov eur navyše. Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

PREMIÉR: VERÍM, ŽE POSLANCI DOHODU NA SEPTEMBROVOM TERMÍNE VOLIEB DODRŽIA

Dátum 27.01.2023

Eduard Heger, dočasne poverený premiér: Dohoda na termíne konania predčasných volieb medzi stranami bývalej štvorkoalície je na 30. septembri. Verím, že tých 90 poslancov, ktorí deklarovali podporu tomuto návrhu, svoje slovo dodrží.

DZURINDA PREDSTAVIL ZÁKLADY MODREJ KOALÍCIE

Dátum 27.01.2023

Mikuláš Dzurinda, expremiér: Pri rozhodovaní, tvorbe programu a v každodennej politickej práci sa pridržiavame hodnôt a ideí náboženského a kultúrneho dedičstva Európy, ako aj zásad sekulárneho humanizmu.

ORBÁN: PROBLÉM SO SANKCIAMI NEMÁ MAĎARSKÝ PREMIÉR, ALE CELÝ NÁROD

Dátum 27.01.2023

Európska únia chce rozšíriť sankcie aj na ruský jadrový priemysel, vyhlásil v piatok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý zdôraznil, že je tomu potrebné zabrániť.

ČAPUTOVÁ: AJ DIANIE V NR SR POTVRDZUJE NEVYHNUTNOSŤ PREDČASNÝCH VOLIEB

Dátum 27.01.2023

Zuzana Čaputová, prezidentka SR: Aj to, že sa o termíne predčasných volieb bude rozhodovať v samom závere lehoty, v ktorej mali o tejto veci poslanci Národnej rady SR rozhodnúť, je potvrdením toho, že Slovensko potrebuje predčasné voľby.

HEGER: TERMÍN VOLIEB JE V RUKÁCH POSLANCOV, PRE MŇA JE TO IRELEVANTNÉ

Dátum 27.01.2023

Eduard Heger, premiér: Treba povedať, že je to na rozhodnutí poslancov, oni majú kompetenciu rozhodnúť, kedy predčasné voľby budú. Je to v rukách poslancov. Pre mňa je to irelevantné, ja sa prispôsobím.

RUSKO: MISIA EUMA LEN PREHĹBI PROBLÉMY V NÁHORNOM KARABACHU

Dátum 27.01.2023

Rusko vo štvrtok obvinilo Európsku úniu, že vyslaním monitorovacej misie EUMA na spornú hranicu medzi Arménskom a Azerbajdžanom prispieva ku geopolitickej konfrontácii. Od polovice decembra blokuje skupina Azerbajdžancov jedinú prístupovú cestu z Arménska do Náhorného Karabachu. Protestuje tak proti údajne ilegálnej ťažbe, ktorá poškodzuje životné prostredie. 

WEISS: MÁLO SA VIE O TOM, PREČO SME SR POSTAVILI NA TRADÍCII SNP

Dátum 27.01.2023

Peter Weiss, bývalý politik a diplomat: Je málo informácií o tom, ako vlastne tá naša Slovenská republika vznikla, je veľa mýtov o procese delenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a málo sa vie aj o tom, prečo sme SR postavili na tradícii Slovenského národného povstania.

Stránky