EUROPOSLANCI ZO SMERU NEPODPORUJÚ ĎALŠIE ZBRANE PRE UKRAJINU

Dátum 03.06.2023

Európska komisia navrhla spoločne obstarávať zbrane a náboje s financovaním zo spoločného rozpočtu EÚ. Čiastočne pôjde o zákazky pre európsky zbrojársky priemysel, ale pri jeho obmedzenej kapacite sa bude nakupovať z tretích krajín.

OĽANO: ČAPUTOVÁ BRÁNI ZDRAVÉMU ŽIVOTNÉMU ŠTÝLU DETÍ

Dátum 03.06.2023

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorou sa má od 1. septembra tohto roka zaviesť na školách tretia hodina telesnej výchovy.

ZO SLOVENSKA SA NELEGÁLNE VYVIEZLI LIEKY ASI ZA 4,1 MILIÓNA EUR

Dátum 03.06.2023

Išlo prevažne o cytostatiká, imunosupresíva a imunoglobulíny. Vývoz liekov zaznamenali v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

ZELENSKYJ: ČLENSTVO UKRAJINY V NATO JE NEMOŽNÉ PRED SKONČENÍM INVÁZIE

Dátum 03.06.2023

Ukrajina je kandidátskou krajinou na vstup do NATO i Európskej únie, niektoré európske vlády však nechcú stanovovať Kyjevu oficiálny časový plán členstva, kým pokračuje ruská invázia.

SMER PRICHÁDZA S RIEŠENÍM VYSOKÝCH ÚROKOV HYPOTÉK

Dátum 02.06.2023

VIDEO: Výsledkom stúpajúcich úrokových sadzieb hypotekárnych úrokov je zložitá situácia pre mnohé slovenské domácnosti.

KOLLÁR: ŠTÁT BY MAL ODKÚPIŤ NEMOCNICU BORY

Dátum 02.06.2023

Podľa predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára bolo jasné, že sa výstavba nemocnice Rázsochy z prostriedkov plánu obnovy nedá stihnúť. 

SKLENÁR: SYSTÉM PROTIVZDUŠNEJ OBRANY BY MOHLA ZAOBSTARAŤ EŠTE TÁTO VLÁDA

Dátum 02.06.2023

Slovenský minister obrany Martin Sklenár sa v piatok v Prahe stretol s českou rezortnou partnerkou Janou Černochovou. Skúsenosti, ktoré nám česká strana ponúkla zo svojho obstarávania, sú podľa neho pre nás užitočné a pomáhajú nám posunúť sa vpred rýchlejšie.

TRUMP SA PRIROVNAL K DIELU MONA LISA

Dátum 02.06.2023

Republikán Donald Trump v novembri oznámil svoju kandidatúru v amerických prezidentských voľbách v roku 2024 a v súčasnosti už sa venuje kampani. Jeho hlavným rivalom v boji o stranícku nomináciu je floridský guvernér Ron DeSantis.

ČAPUTOVÁ: V UTOROK 6. JÚNA SA BUDE V BRATISLAVE KONAŤ SAMIT PREZIDENTOV KRAJÍN B9

Dátum 02.06.2023

Na Bratislavskom hrade budú lídri rokovať o viacerých otázkach spojených s bezpečnosťou nášho regiónu vrátane Slovenska, ako aj o dopadoch pokračujúcej ruskej vojenskej agresie na Ukrajine špecificky na východoeurópske krajiny. 

MACRON A SCHOLZ ŽIADAJÚ NOVÉ VOĽBY V KOSOVE

Dátum 02.06.2023

S týmto návrhom prišli politici v dôsledku napätia so srbským obyvateľstvom v tejto oblasti. Kríza sa viaže k aprílovým voľbám v štyroch obciach v Kosove, ktoré etnickí Srbi ignorovali, čo viedlo k tomu, že sa na obecné úrady dostali etnickí Albánci. 

BLINKEN: PREDPOKLADOM PRE MIER JE SILNÁ UKRAJINA

Dátum 02.06.2023

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken: Len silná Ukrajina je predpokladom pre skutočný mier.

PATRIARCHA KIRILL UDELIL ORBÁNOVI K 60. NARODENINÁM RUSKÉ CIRKEVNÉ VYZNAMENANIE

Dátum 02.06.2023

Patriarcha Kirill je dôležitým spojencom prezidenta Vladimira Putina. Vlani v polovici septembra hovoril o osudovej misii Ruska proti zahraničným mocnostiam, ktoré chcú zničiť jeho nezávislosť.

REMIŠOVÁ: TREBA POKRAČOVAŤ V OČISTE KRAJINY

Dátum 02.06.2023

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová premiéra Ľudovíta Ódora upozornila na nevyhnutnosť minimalizovať negatívne zasahovanie tajnej služby do práce polície. 

PELLEGRINIMU BY SA POZDÁVALA SPOLUPRÁCA S KDH

Dátum 02.06.2023

Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini: Pokiaľ KDH pod vedením pána Majerského neplánuje hneď od začiatku ťahať Slovensko do nejakých veľkých kultúrnych vojen a oživovať témy, ako sú interrupcie, môže byť pre nás relevantným partnerom na debatu.

ŠIMEČKA: SLOVENSKO MUSÍ BYŤ SEBAVEDOMÝM HRÁČOM V EÚ A NATO

Dátum 02.06.2023

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka: Keby Slovensko bolo po nadchádzajúcich parlamentných voľbách spochybňované ako štát, kde sa dodržiava demokracia a zásady právneho štátu, môže to znamenať veľký problém pre slovenské verejné financie. Vidíme to na príklade Maďarska.

ORBÁN: MAĎARSKO NIE JE VO VOJNE S RUSKOM A KÝM BUDEM VLÁDNUŤ, TAK ANI NEBUDE

Dátum 02.06.2023

Maďarský premiér Viktor Orbán: Je obrovskou úľavou, že Erdogan vyhral. Erdoganov protikandidát vo voľbách bol György Soros, rovnako ako v Maďarsku. Aj u nás bolo potrebné poraziť Sorosa, nie ľavicu. Ak by Erdogan nevyhral, ​​boli by na nás pustili utečencov.

ŠVAJČIARI ODMIETLI POVOLIŤ TRANSFER ZBRANÍ NA UKRAJINU

Dátum 02.06.2023

O neutralite Švajčiarska sa horlivo diskutuje už od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z vlaňajšieho februára, konštatuje AFP. Bern síce nasledoval kroky EÚ a uvalil sankcie na Moskvu, v otázke vojenskej neutrality však zatiaľ takú flexibilitu nepreukázal.

AMERIČANIA SI ZO STRACHU Z PLATOBNEJ NESCHOPNOSTI NAVÝŠILI DLHOVÝ STROP

Dátum 02.06.2023

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu zákon o zvýšení dlhového stropu odobrila v stredu pomerom hlasov 314 k 117. Ak by k schváleniu návrhu nedošlo, Spojeným štátom by hrozilo, že by sa od 5. júna dostali do platobnej neschopnosti. 

MAŽGÚT: ZÁPISNICA Z CESTY NAŠICH ÚRADNÍKOV DO BRUSELU SA PODOBÁ POZÝVACIEMU LISTU Z ROKU 1968

Dátum 02.06.2023

Predstavitelia slovenských mimovládok a štátnych orgánov v apríli žiadali Brusel o zásah proti opozícii na Slovensku.

Stránky